Miesięczne archiwum: Listopad 2015

Szlachetna paczka

 

Drodzy Mieszkańcy

Zapewne pamiętacie, że w ubiegłym roku pomogliśmy rodzinie w bardzo trudnej sytuacji i tym samym przyczyniliśmy się do radośniejszego i w cieple (rodzina nie miała ogrzewania – piec nie nadawał się do naprawy) spędzenia świąt. Chcę poinformować, że na wiosnę tego roku spłaciliśmy rodzinie również zadłużenie za energię elektryczną. W tym roku wybrałam rodzinę, której opis znajduje się poniżej.

1. Opis rodziny
Pani Krystyna (49 l.) mieszka wraz z dziećmi – Kasią (18 l.), Zuzą (17 l.), Michałem (15 l.) i
Ksawerym (13 l.) Rodzina radziła sobie samodzielnie, do momentu śmierci ojca, 4 lata temu. Pani Krystyna stała się jedynym żywicielem rodziny (zarabiając 2200 zł), otrzymując dużą pomoc od otoczenia, bez której, jak mówi, na pewno by sobie nie poradziła. Rodzina utrzymuje się również z renty na dzieci (łącznie 1300 zł). Dwupokojowe mieszkanie, w którym żyją jest małe, ale przytulnie urządzone. Po odliczeniu kosztów utrzymania, na osobę w rodzinie przypada miesięcznie 500 złotych. Jednak dużym obciążeniem dla Pani Krystyny jest koszt internatu dla dziewczynek (700 zł miesięcznie), gdyż w domu panuje ciasnota i nie ma warunków do nauki. Pani Krystyna przywiązuje dużą wagę do wykształcenia. Bez wahania inwestuje w edukację dzieci, pomimo, że jest to duże wyrzeczenie (często rezygnuje z
własnych potrzeb). Dziewczęta i chłopcy są bardzo uzdolnieni – Zuzanna pięknie rysuje, Katarzyna interesuje się muzyką (gra na pianinie i gitarze, tworzy też własne utwory), Michał lubi gotować, Ksawery uczęszcza do klasy muzycznej. Pani Krystyna jest bardzo otwartą osobą, jej ciepło i przyjazne nastawienie powoduje, że otoczenie chętnie jej pomaga. Sama, gdy tylko może, z przyjemnością dzieli się z innymi tym, co posiada. Pani Krystyna nie ma dużych oczekiwań, jednak przydałaby się jej nowa pościel. Rodzina będzie również wdzięczna za meble: łóżko piętrowe dla dziewczyn i komodę na ubrania.
2. Potrzeby rodziny
Łóżko piętrowe dla dziewczynek – poprzednie jest już w złym stanie – w małym, ciasnym mieszkaniu to najbardziej praktyczne łóżko
Komoda na ubrania dzieci
Pościel – rodzina otrzymuje zazwyczaj używane ubrania i przedmioty, stąd szybko się zużywają
Żywność trwała : Jakich produktów żywnościowych potrzebuje rodzina :
herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżem, warzywa w puszkach
 Środki czystości – Jakich środków czystości potrzebuje rodzina :
proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów
Obuwie
Michał
Rodzaj obuwia: przejściowe
Kategoria: buty sportowe
Rozmiar: 43

Ksawery
Rodzaj obuwia: przejściowe
Kategoria: buty sportowe
Rozmiar: 40

Ksawery
Rodzaj obuwia: letnie
Kategoria: sandały
Rozmiar: 40

Krystyna
Rodzaj obuwia: przejściowe
Kategoria: półbuty czarne
Rozmiar: 37

Pomoce szkolne – jakich pomocy szkolnych potrzebuje rodzina?
zeszyty, bloki, klej, przybory do pisania
Wyposażenie mieszkania – jakiego wyposażenia mieszkania potrzebuje rodzina :
kołdra, koc, pościel, poduszka
Brakujące sprzęty :

łóżko piętrowe dla dziewczynek (2 metry x 1 metr) – drewniane (jasne drewno) – poprzednie jest już w złym stanie – w małym, ciasnym mieszkaniu to najbardziej praktyczne łóżko.
Komoda (szerokość 90 cm) na ubrania dzieci.
 Specjalne upominki
Rękawiczki skórzane dla Pani Krystyny, rozmiar M, czarne; biżuteria dla dziewczynek; perfum dla Ksawerego; książka kucharska dla Michała.

Zachęcam do wspólnego przygotowania paczki.  Podarunki można przynosić do świetlicy w każdy poniedziałek  w godz. 18:00 – 20:00. Kontakt do mnie t. 609 678 449 lub elajarecka@wp.pl .

Dodatkowa informacja :

Rzeczy, które podarujesz rodzinie powinny być dla niej prezentem. Nie muszą być one nowe, a jeśli są używane – niech będą zadbane. Paczka przygotowywana jest z myślą o drugim człowieku – jest jak prezent. Przygotuj paczkę tak, by podniosła poczucie własnej wartości u obdarowanych przez Ciebie osób.

 

By pamięć trwała

Dziękuję wszystkim, którzy w dnia 20 października 2015r. w godzinach popołudniowych uczestniczyli w ceremonii złożenia kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci bestialsko rozstrzelanych w Kórniku mieszkańców Daszewic. Uroczystość odbyła się w pierwszą rocznicę odsłonięcia Obelisku. Biorąc pod uwagę ilość osób uczestniczących w uroczystości, przewidywać należy, że wpisała się ona na stałe w kalendarz wydarzeń upamiętniających naszą tożsamość lokalną.
W Narodowe Święto Niepodległości, po odprawionej w kościele parafialnym w intencji Ojczyzny Mszy św., uczciliśmy 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed tablicą.

IMG_20151024_151012 20151111_105917